Chroma 62012P-80-60 Programmable DC Power Supply, 0 to 80 V, 0 to 60 A, 1200 W
Chroma MPN: 62012P-80-60
REFURBISHED & TESTED 6-MONTH WARRANTY ALSO AVAILABLE FOR RENT
Price:
Stock:
In stock - Ships in 1 to 2 Business Days
Description
The 62012P-80-60 Programmable DC Power Supply 80 Volts, 60 Amps, 2400 W offers many unique advantages for telecom, automated test system & integration, industrial, battery charge and simulation for hybrid cars and solar panel simulation. These advantages include high power density of 1200 W in 1U, precision readback of output current and voltage, output trigger signals as well as the ability to create complex DC transient waveforms to test device behavior for spikes, drops, and other voltage deviations. The 62012P-80-60 is very easy to operate either from the front panel keypad or from the remote controller via USB / RS232 / RS485 / APG (Standard) and GPIB and Ethernet (optional). Its compact size with 3U only can be stacked on a bench in a standard rack without any difficulty.
Features:
  • Voltage range: 0 to 80 V
  • Current range: 0 to 60 A
  • Power Range: 1200 W
  • Digital Encoder Knobs, Keypad and Function Keys
  • Power Factor Correction (0.95)
  • High-speed Programming
  • Precision V and I Measurements
  • Current Sharing for Parallel Operation with Master/Slave Control
  • Voltage Ramp Function : Time Range (10 ms - 99 hours)
  • Auto Sequencing Programming : 10 Programs / 100 Sequences / 8 bit TTL
  • Voltage and Current Slew Rate Control
  • OVP, Current Limit, Thermal Protection
  • Remote sense, 5 V Line Loss Compensation
  • APG (Analog Programmable Interface) with Isolated Analog Interface Card
  • Optional GPIB Control with SCPI
  • Standard RS-232 and USB Interface
  • LabView and Labwindows
  • CE Certified
  • Standard USB Interface
  • 100 to 240 Vac ±10%, 47 to 63 Hz, single-phase operation
  • Weight: 28.63 lb; Size: 3.5 in H x 16.93 in W x 16.73 in D